zemin1.png

EPOXY SON KAT BOYA

Tanım:  İki bileşenli,  Epoxy esaslı, yüksek katı maddeli, kimyasal ve mekanik etkenlere mukavim, parlak, bir zemin kaplama malzemesidir

Kullanım Alanları:  Epoksi reçine ve yüksek kaliteli pigmentlerden meydana gelmiştir. Her türlü sac, demir, duvar ve zemin üzerine tatbik edilir. Özellikle asit, tuz, deterjan ve kimyasal etkilere dayanıklı bir boyadır.

Renk:  RAL katalogu ve İstek üzerine yapılabilir

Sarfiyat: Her katta yaklaşık; 0.200- 0.300 Kg/m² (Yüzeyin durumuna göre değişir

Ambalaj Şekli: 24 kg.lık takım (A) Ana Malzeme 20 Kg (B) Sertleştirici 4 Kg

Depolama :  10 - 35°C sıcaklıktaki rutubetsiz, kapalı hacimlerde, orijinal, açılmamış ambalajlarda yaklaşık 1 yıl.

Özellikler : Seyreltik asitlere, seyreltik ve Konsantre alkalilere, temizlik deterjan ve dezenfektanlarına, madensel, bitkisel ve hayvansal yağlara, tatlı su ve deniz suyuna, mazot, benzin, jet yakıtına dayanıklıdır. Formik, asetik asit ve yüksek konsantrasyonda asitlere, fenole dayanmaz.

Yoğunluk :  20°C de 1.50 ± 0.05 kg/ltr.

Katı Madde Miktarı :  %65 + -2 (Karışım halinde ağırlıkça)

Uygulama  :  

a) Yüzey Hazırlığı: Uygulama yapılacak zeminin kesinlikle nemli olmayıp, eski ve kabarmış boyalardan iyice temizlenmiş olması gereklidir. Zeminin kuru ve nemsiz olmasına özen gösteriniz. Yüzeyde oluşmuş yağ ve gres özel yakıcılarla temizlenir.

b) Ürün Hazırlama: (A) ve (B) bileşenleri karışıma hazır halde sunulmuştur. Ana Malzeme (A) iyice karıştırılır. Daha sonra Sertleştirici (B) ana malzemeye ilave edilerek homojen olarak düşük devirli (300- 400 rpm) bir karıştırıcı ile 3 dakika karıştırılır. Karışım ömrü süresince uygulanabilecek miktardan fazla malzeme hazırlanmamalıdır.

c) Uygulama Metodu: Her katında, sarfiyat 0.200 Kg/m² altında kalmayacak şekilde rulo veya Airless Spray (Havasız tabanca) ile birkaç (en az iki) katta uygulanır. Emiciliği yüksek ve pürüzlü yüzeylerde kat sayısı ve sarfiyat artacaktır. Yüzeyin oldukça bozuk olduğu betonlarda, tesviye amacıyla, içine katılacak uygun miktarda silis dolgular ile düz sırtlı çelik mala kullanılarak sıyırma şeklinde bir tesviye tabakası uygulanır. Katlar Arası Bekleme Süresi 20C° de en az 8, en fazla 48 saat Minimum sürenin altında yapılan son kat uygulamaları 1. katı yumuşatacağından, yüzeyde büzülme, kırışmalar olabilir.

d) Uygulama Sıcaklığı:10°C nin altında uygulama yapılmamalıdır. Bağıl nem en fazla %75, yüzey sıcaklığı, çiğlenme noktasının en az 3°C üzerinde olmalıdır. Soğuk ortam şartlarında yapılacak uygulamalar film yapısını olumsuz etkileyeceği gibi sertleşme süresini de uzatacaktır.

Karışım Ömrü: 20°C de 2 saat (Karışım miktarı ve ortam sıcaklığı yükseldikçe, karışım ömrü kısalır).

Kuruma Süresi : 20°C de 7gün. Bu süre zarfında kaplamanın kimyasal ve aşırı mekanik etkiye maruz kalmaması temin edilmelidir.

Tanım:  Modifiye Klorkauçuk esaslı kalın, mat bir çizgi ve işaretleme boyasıdır

Kullanım Alanları: Yol, kaldırım kenarları, yaya geçitleri, durak, uçuş pist ve apronları, otopark, fabrika, depo, ambar ve üretim alanı zeminleri trafik çizgi ve işaretlemelerinde, asfalt ve beton yüzeyler üzerinde kullanılır.

Renk:  Beyaz, Krom Sarı.

Sarfiyat: 100 mikron kuru film kalınlığında tek katta 3.2 m²/kg

Ambalaj Şekli:  25 Kg.lık Teneke ambalajlarda

Depolama :  10 - 35°C sıcaklıkta rutubetsiz, kapalı hacimlerde, orijinal açılmamış ambalajlarında yaklaşık 1 yıldır.

Özellikler : 

• Tek bileşenli olup uygulaması kolaydır.

• Her türlü uygulama aparatı ve iklim koşuluna göre formüle edilebilir.

• Kalındır, doğru yöntemler ile tek katta uygulanabilir.

• Asfalt, beton ve şap, yüzeylere yapışması çok iyidir.

• Çok çabuk kurur, kısa sürede araç trafiğine açılabilir.

• Aşınma direnci mükemmeldir.

• Atmosferik şartlara, eksoz gazı, benzin ve yağlara karşı dayanıklıdır.

• Yüzeysel kurumasını yapmadan üzerine serpilen özel cam küreciklerle ışık yansıtma özelliği oluşturulabilir.

• Elastikiyeti sayesinde zeminde oluşacak sıcaklık farklarından ötürü özellikleri bozulmaz, çatlamaz

Yoğunluk :  20 °C de 1.5 ± 0.05 kg/ltr.
Katı Madde Miktarı Ağırlıkça :  % 65 ± 1.
Yüzey Hazırlığı : Uygulama öncesi zeminin kuru, yağ, toz ve pisliklerden arınmış olması gerekir. Beton yüzeylerin, en az 28 gün kürlenmiş olması şarttır. Uygulama esnasında beton nemi en fazla %5 olmalıdır. Malzemenin Hazırlanışı Malzeme uygulamadan önce iyice karıştırılmalıdır. Seçilecek uygulama metoduna göre tiner ile inceltilir.

Uygulama Metodları : Rulo en pratik ve yaygın uygulama aparatı olup, bu yöntemin tercihi halinde, çizgi veya işaretlemelerin düzgün çıkartılması ve çalışmaların daha seri yürütülebilmesi için şablon kullanılması tavsiye edilir. Özellikle kara yollarındaki trafik çizgilerinde ve büyük yüzeylerde kullanıldığı zaman, havasız püskürtme (airless spray) özel aparatları ile uygulanır. Bu yöntem, şablon kullanılmasını gerektirmez, çok seri ve homojen bir uygulama şeklidir.

Uygulama Sıcaklığı : 5°C’ nin altında uygulama yapılmamalıdır. Yüzey sıcaklığı, çiğlenme noktasının en az 3°C üzerinde olmalıdır.

Kuruma Süresi :  (20°C de) Yüzeysel kuruma: Yaklaşık 15 - 20 dakika.

Araç ve yaya trafiğine açılması : Yaklaşık 2 - 3 saat İnceltme Fırça veya rulo uygulamalarında en fazla % 5 Yol Çizgi Boya Tineri kullanılmalıdır. Pistole uygulamasında normal koşullarda yine % 5’e kadar kendi tineri ilave edilerek kullanılabilir. 60-70 °C sıcaklıkta pistole ile tatbikatlarda ise tiner kullanılmasına gerek yoktur.

Güvenlik Uyarıları : 

S2: Çocuklardan uzak tutunuz.

S3/7/9: Ambalajında kapalı olarak serin ve iyi havalandırılmış yerde muhafaza ediniz.

S24/25: Göz ve deriye temastan kaçının.

S46: Yutma ve içme halinde derhal doktora başvurun.

S51: İyi havalandırılmış alanlarda çalışın.

Tehlike Uyarıları : 

 R10: Alevlenebilir.