zemin1.png

SOLVENTSİZ EPOKSİ BOYA

Tanım:  İki bileşenli, Epoxy bağlayıcılı, şeffaf, solvent içermeyen bir emprenye astar malzemesidir.

Kullanım Alanları: Kendinden sonra gelecek Epoxy esaslı son kat malzeme tabakaları ile arasında bir aderans (yapışma) köprüsü vazifesi görmek ve bu yapışmayı zayıflatabilecek mevcut tozu bünyesinde bağlamak, kapiler boşluklara nüfus ederek yüzeyin mekanik mukavemetini arttırmak maksadı ile Epoxy Boya sistemlerinde astar olarak, ağır trafiğin olmadığı zeminlerde yüzeyi sertleştiren ve tozumasını önleyen bir sealer olarak, üzerine son katlar gelmeksizin de kullanılır. Çeşitli granülimetrede silis kumları ile karıştırılmak sureti ile gereksinime göre akışkan veya kuru olarak uygulanabilen Epoxy tamir ve dolgu harcı, ayriyeten yüzey tesviye malzemesi olarak da kullanılabilir.

Renk: Şefaf

Sarfiyat: (Astar olarak kullanıldığında) 200-350 g/m² (poroziteye bağlı)

Ambalaj Şekli:  12 Kg.lık takım Ana Malzeme (A) 8 Kg Sertleştirici (B) 4-5 Kg

Depolama :  10 - 35 °C sıcaklıktaki rutubetsiz, kapalı hacimlerde, orijinal açılmamış ambalajlarında yaklaşık 1 yıl.

Özellikler: 

Aşınma ve darbe dayanımı, 

• Solvent içermez, kokusuzdur, insan sağlığına zararı yoktur, uygulama kolaylığı ve iş güvencesi sağlar.

• Beton yüzeylere, düşük viskozitesi, pigment ve dolgu ihtiva etmemesi sayesinde nüfus ederek yapısını sağlamlaştırır.

• Çok sert yapısı sayesinde yüzeyin fiziksel mukavemetini artırır, kendinden sonra gelecek katlara sağlam bir altyapı hazırlar.

• Su, yağ ve yakıt geçirgenliğini önler.

• Sealer olarak kullanıldığında, sert ve parlak bir yüzey teşkil edeceğinden temizlenmesi kolaydır.


Yoğunluk :  20°C de 1.1 gr/cm³

Uygulama Yüzey Hazırlığı :

a) Yüzeydeki eskiden kalma boya, kir, toz gibi gevşek parçacıklar uzaklaştırılır. Yağ ve gres, özel yakma aparatları yardımı ile yakılır. Tamir ve tesviye görecek yerler, malzemenin içine uygun granülimetrede silis kumları karıştırılmak sureti ile oluşturulacak tamirat harçları ile onarılır.

b) Ürün Hazırlama: Sertleştirici, Ana Malzemeye ilave edilerek, düşük devirli (300–400 rpm) bir karıştırıcı ile homojen olarak 3 dakika karıştırılır. Karışım ömrü süresince, uygulanabilecek miktardan fazla malzeme hazırlanmamalıdır.

c) Uygulama Metodu: Rulo veya düz sırtlı çelik mala ile uygulanır. Homojen, ince parlak bir film oluşuncaya kadar bir veya iki kat halinde uygulanmalıdır. Katlar Arası Bekleme Süresi 20°C de 8 -10 saat. En fazla 24 saat. Katlar arasında önerilen maksimum süre aşılacağı tahmin ediliyorsa, malzeme henüz yaşken üzerine 0.3 - 0.5 mm boyutunda, kuvars kumu serpilmesi gereklidir. Serpilen kumun fazlası ve yapışmayarak serbest kalan kumlar kurumayı takiben, yüzeyden süpürülerek ve endüstriyel süpürge yardımı ile tamamen uzaklaştırılmalıdır. Yüzeyin durumuna göre, malzemenin içine uygun miktarda 01 – 03 mm boyutunda silis kumu katılarak da düz mala ile sıyrılarak uygulanabilir.

d) Uygulama Sıcaklığı: 10°C nin altında uygulama yapılmamalıdır. Bağıl nem en fazla %75, yüzey sıcaklığı, çiğlenme noktasının en az 3°C üzerinde olmalıdır.

Uygulama: 

a) Zemin (yüzey) Hazırlama: Uygulama yapılacak zemin gevşek parçalardan, yağ ve diğer kimyasallardan arındırılmış, çatlaksız, kuru ve temiz olmalıdır. Uygulamadan önce zemine uygun bir OSİB Epoksi Astar kullanılması önemle tavsiye edilir. Düzgün bir yüzey elde etmek için, Epoksi Astar sonrası Epoksi Macun ile yüzey tesviye edilmelidir.

b) Ürün Hazırlama ve Uygulama : A ve B komponentleri ayrı bir kapta karıştırılır. Rulo ve Fırça uygulaması için %10 oranında, Pistole uygulaması için %20 oranında Epoksi Tiner ile inceltiniz. Rulo veya Pistole ile yüzeye uygulanır. Diğer katlar için en az 6-8 saat beklenir. Minimum iki kat uygulama tavsiye edilir.

c) Uygulama Sıcaklığı: Yüzey sıcaklığı minimum 10°C

Karışım Ömrü :  45 dakika (20°C’ da) (Karışım miktarı ve ortam sıcaklığı yükseldikçe, karışım ömrü kısalır.)

Kuruma Süresi :  20° C , %50 RH de. Dokunma kuruluğu 8-10 Saat. Sonkat kaplama için kuruma 24 Saat Tam hizmet için kuruma 72 Saat-1 hafta Bu süre zarfında kaplamanın hiç bir kimyasal ve aşırı mekanik etkiye maruz kalmaması temin edilmelidir.